Aktualności

Ułatwienia w prowadzeniu działalności innowacyjnej

Ułatwienia w prowadzeniu działalności innowacyjnej W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem systemu instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej. System ten mają tworzyć przede wszystkim ulgi podatkowe, stabilny sposób finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz pakiet ułatwień proceduralnych.

W rządowym projekcie tak zwanej „małej ustawy innowacyjnej” zaproponowano m.in. zniesienie (od 1 stycznia 2017 r.) podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Projekt przewiduje także możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Autorzy projektu ustawy proponują również zwiększenie kwot kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw odliczenia te wynosiłyby do 50 proc. Duże przedsiębiorstwa mogłyby odliczyć 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Ponadto projekt przewiduje wydłużenie z 3 do 6 lat okresu, w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową.
W projekcie przewidziano również zwrot gotówkowy dla nowo powstających przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo–rozwojową w wysokości 18 lub 19 proc. potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia.

Projekt zawiera pakiet przepisów uproszczających procedury. Zaproponowano w nim zmodyfikowanie procedur tzw. „uwłaszczenia naukowców” (nabywania przez nich praw majątkowych do wynalazków). Naukowiec pracujący na uczelni publicznej, jeśli będzie zainteresowany komercjalizacją wyników własnych badań tam prowadzonych, będzie musiał powiadomić o tym swoją uczelnię w ciągu 14 dni od zgłoszenia informacji o wynikach badań. W przeciwnym przypadku uczelnia automatycznie przejmowałaby prawa do wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

Projekt zakłada też usunięcie ograniczenia dotyczącego okresu, w jakim naukowcom przysługiwałoby prawo do udziału w korzyściach z komercjalizacji (obecnie maksymalnie 5 lat od dnia uzyskania pierwszych środków Komisje.

źródło: sejm.gov.pl
fot: freeimages.com




POWRÓT

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach