Aktualności

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców Wkrótce zmienią się zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Dzięki zmianom łatwiej będzie można uzyskać zezwolenie na pracę i pobyt dla obcokrajowca. Wprowadzone zostaną nowe zezwolenia na pobyt dla pracowników delegowanych z krajów trzecich. Z kolei od początku przyszłego roku oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zostaną zastąpione przez zezwolenia na pracę sezonową i krótkoterminową.

Celem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach jest ułatwienie uzyskiwania zezwolenia na pracę. Zniknie obowiązek dołączania umowy o pracę do wniosku o zezwolenie na pobyt i pracę. Do tej pory było to obowiązkowe, a pracodawcy, czekając na wydanie zgody, musieli wciąż dodawać aneksy do umowy.

Kolejne ułatwienie będzie polegało na likwidacji obowiązku złożenia testu rynku pracy przy składaniu tego wniosku. W zamian za to pojawi się możliwość dołączenia go w trakcie procedury. Przeprowadzenie tzw. testu rynku pracy jest obecnie niezbędne do uzyskania zezwolenia na pracę. Test polega na ustaleniu przez starostę możliwości zatrudnienia na stanowisku oferowanym cudzoziemcowi innego pracownika spośród osób poszukujących pracy. W ramach procedury pracodawca składa do urzędu pracy ofertę. Jeżeli nie znajdzie się kandydat, wydawane jest zaświadczenie o braku możliwości innego zaspokojenia potrzeb kadrowych.

Nowe przepisy mają również wdrożyć do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2014 roku dotyczącą warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. Nowelizacja wciąż jest na etapie konsultacji. Termin wdrożenia ubiega 29 listopada.

Wprowadzone zostaną nowe zezwolenia na pobyt dla pracowników delegowanych z krajów trzecich, spoza Unii Europejskiej, w celu przenoszenia ich wewnątrz przedsiębiorstwa. Jeżeli taki pracownik przyjedzie w ramach grupy kapitałowej do jednego kraju Unii, będzie możliwość przenoszenia go do innych krajów członkowskich bez formalności lub w uproszczonych procedurach.

źródło: biznes.newseria.pl
fot. freeimages.com




POWRÓT

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach