Aktualności

Ważne zmiany w Prawie pocztowym

Ważne zmiany w Prawie pocztowym Ustawa nowelizująca Prawo pocztowe została podpisana przez Prezydenta. Nowe przepisy korygują sposób liczenia udziału operatora pocztowego w dopłacie w finansowaniu kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych.

Zgodnie z przepisami nowelizacji przy obliczaniu udziału operatora pocztowego w dopłacie w finansowaniu kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych będzie brany pod uwagę próg przychodów operatora, powyżej którego powstaje obowiązek udziału w dopłacie. Zgodnie z przedmiotową nowelizacją, próg przychodów operatora, powyżej którego powstaje obowiązek udziału w dopłacie, wynosić będzie milion złotych, nadwyżka nad tę kwotę będzie elementem istotnym przy wyliczaniu wysokości dopłaty.

Ustawa nakłada na Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej obowiązek przeprowadzania okresowego badania stanu rynku pocztowego, w celu oceny adekwatności progu przychodów operatora, powyżej którego powstaje obowiązek udziału w dopłacie oraz wysokości wskaźnika procentowego kwoty tych przychodów, określającego maksymalną wysokość udziału operatora pocztowego w dopłacie. Badanie takie ma być wykonywane co 5 lat, a pierwsze z tych badań ma się odbyć w 2019 r.

Ustawa doprecyzowuje także zasady związane z procedurą udzielenia dotacji za świadczenie usług pocztowych ustawowo zwolnionych z opłat pocztowych. Dotacja dla operatora pocztowego, który nie pobrał opłaty za usługę pocztową zwolnioną od opłaty będzie mogła być udzielana nie tylko na podstawie decyzji Komisji Europejskiej, wydanej w wyniku notyfikacji, ale także na podstawie przepisów europejskich zwalniających pomoc publiczną z obowiązku notyfikacji.

Ustawa przewiduje ponadto kary dla operatorów pocztowych za nieudzielenie informacji, przekazanie informacji nieprawdziwych lub niepełnych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących badania stanu rynku pocztowego, które wchodzą w życie 1 stycznia 2019 r.

źródło: prezydent.pl
fot. freeimages.com





POWRÓT

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach