Aktualności

Zmiany dotyczące nadzorowania spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Zmiany dotyczące nadzorowania spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych Przepisy regulujące nadzór nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi mają zostać dostosowane do potrzeb małych kas, prowadzących działalność o ograniczonym zasięgu i słabszej pozycji na rynku. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Projekt nowelizacji wprowadza ustawową definicję „małej kasy” – spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, której suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego nie przekraczała 20 mln zł, a średnioroczna liczba członków w ostatnim roku obrotowym nie przekraczała 10 tys. osób. Małe kasy mają zostać zobowiązane do przekazywania Komisji Nadzoru Finansowego informacji o spełnieniu i utracie tego statusu, jak również o tym, że nie wyrażają woli posiadania takiego statusu w kolejnym roku obrotowym.

Projekt zakłada zmianę art. 60 ustawy, dotyczącego nadzoru KNF nad kasami i Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową. Wnioskodawcy proponują, by nadzór ten był adekwatny do stopnia skomplikowania prowadzonej przez kasy działalności i skali występującego ryzyka. Projektowana nowelizacja przewiduje, że czynności podejmowane przez KNF w ramach nadzoru nad działalnością małych kas zostaną ograniczone w stosunku do pozostałych.

Jednocześnie projekt wyłącza możliwość dokonywania określonych czynności przez małe kasy, m.in. wydawania pieniądza elektronicznego, udzielania pożyczek i kredytów na okres dłuższy niż 3 lata, bądź 5 lat, gdy są one przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Projekt realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 31 lipca 2015 r. w sprawie o sygnaturze K41/12, w którym Trybunał uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą przepis art. 60 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych w zakresie, w jakim nie ogranicza środków nadzoru KNF nad działalnością małych kas.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

źródło: sejm.gov.pl
fot. freeimages.com





POWRÓT

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach