Aktualności

Obowiązek zgłoszenia przewozu towarów wrażliwych

Obowiązek zgłoszenia przewozu towarów wrażliwych Przepisy ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów weszły w życie. Regulują one obowiązki podmiotów wysyłających oraz odbierających, a także przewoźnika i kierującego środkiem transportu w zakresie drogowego przewozu towarów oraz odpowiedzialność za ich naruszenie.

Główne obowiązki przewidziane w ustawie o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, która weszła w życie 18 kwietnia 2017 r., dotyczą konieczności zgłoszenia przewozu towarów, które wiążą się z wysokim ryzykiem oszustw podatkowych. Chodzi o takie „towary wrażliwe", jak paliwa, alkohol i susz tytoniowy.

Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy towarów przewożonych w przesyłkach pocztowych, objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem systemu EMCS (System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych EMCS - Excise Movement and Control System), czy produktów, które są przedmiotem obrotu towarowego z państwami trzecimi i są zgłoszone do procedury celnej albo powrotnego wywozu, z wyłączeniem towarów dopuszczonych do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej.

Niedopełnienie obowiązków wynikających z nowych przepisów pociąga za sobą sankcje. Kary nie będą nakładane do 30 kwietnia 2017 r. Ma to pozwolić podmiotom, które uczestniczą w przewozie towarów, na dostosowanie się do nowych regulacji.

Ustawowe obowiązki związane ze zgłoszeniem przewozu będą realizowane za pośrednictwem usługi „e-Przewóz" udostępnioną przez Krajową Administrację Skarbową poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

źródło: mf.gov.pl
fot. freeimages.com




POWRÓT

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach