Fuzje i przejęcia spółek

Ścieżka rozwoju przedsiębiorstwa poprzez nabycie bądź połączenie z podmiotem o podobnym lub komplementarnym profilu działania może znacząco przyspieszyć wzrost wartości Spółki. Sprzedaż całości czy też części przedsiębiorstwa może uwolnić środki niezbędne na inne cele inwestycyjne.

Przy sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego części naszym zadaniem jest przeprowadzenie analizy i zdefiniowanie optymalnej struktury transakcji.

Usługi doradcze przy transakcji połączenia z innym podmiotem lub transakcji kupna/przejęcia przedsiębiorstwa obejmują cały proces przygotowawczy, wycenę spółek (w przypadku połączenia by określić tzw. parytet wymiany), organizację i nadzór nad procesem „due diligence”, merytoryczną koordynację prac biegłych rewidentów i doradców prawnych w transakcji, doradztwo podczas negocjacji. W finalnej fazie doradzamy przy zamknięciu transakcji połączeniowej czy też ostatecznym wynegocjowaniu i podpisaniu umowy inwestycyjnej.

Oferujemy także specjalistyczne usługi w zakresie transakcji wykupu lewarowanego długiem (LBO) oraz wykupu menedżerskiego (MBO, MBI). Przygotowujemy strukturę transakcji i weryfikujemy parametry ekonomiczne, sporządzamy Memorandum Inwestycyjne, aranżujemy finansowanie zewnętrzne w formie długu lub kapitału własnego od instytucji finansowej. W transakcji MBO naszym zadaniem jest zdefiniowanie relacji wewnątrz grupy menedżerskiej w kontekście powołania wehikułu inwestycyjnego, przygotowanie oferty oraz reprezentowanie grupy menedżerskiej w negocjacjach z właścicielem i instytucją finansową. Do nas należy pełne koordynowanie prac podmiotów zaangażowanych w finalizowanie transakcji (doradców prawnych i podatkowych oraz instytucji finansujących).

Gdy przedsiębiorstwo staje w obliczu bariery dalszego organicznego wzrostu, a sytuacja konkurencyjna wymusza podjęcie niestandardowych działań, istnieją przesłanki do przeprowadzenia transakcji kapitałowej, takiej jak połączenie, zakup podmiotu z rynku i przystąpienie do budowy grupy kapitałowej lub sprzedaż akcji czy udziałów spółki.

Pomagamy naszym Klientom w przygotowaniu spójnej strategii rozwoju łączącej te transakcje z ich długofalowym wzrostem. Przygotowujemy analizy poprzedzające sprzedaż, połączenie bądź wykup, doradzamy w zakresie źródeł finansowania.

Z sukcesem przeprowadziliśmy procesy fuzyjne i restrukturyzacyjne, począwszy od przekształcania indywidualnie prowadzonych działalności gospodarczych w spółki handlowe, w tym spółki akcyjne, po łącznie spółek o wielomilionowym kapitale, w tym w ramach procesu „downstream merger”, czyli połączenia odwrotnego, które umożliwia zaoszczędzenie czasu i pieniędzy właścicieli spółek łączących się.

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach