Wydawnictwo Ius Publicum z siedzibą w Warszawie powstało w 2014 r. przy Polskiej Fundacji Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej Ius Publicum kierując się chęcią wspierania naukowców w ich aktywności badawczej i publikacyjnej.
W erze innowacji i przemysłu 4.0 trzeba być świadomym postępujących zmian nie tylko technologicznych, lecz także społecznych, gospodarczych i naukowych. Wydawnictwo Ius Publicum kieruje się zasadą, iż proces publikacyjny nie powinien zakłócać aktywności badawczej, a jednocześnie powinien być tak rzetelnie prowadzony, by dopuszczać do druku tylko te pozycje, które przedstawiają wysoką jakość naukową. Wydawnictwo jest innowacyjnym, butikowym wydawnictwem prawniczym, wyspecjalizowanym w publikacjach z zakresu prawa gospodarczego. Wydawnictwo realizuje działalność w obszarze prawa własności intelektualnej oraz prawa publicznego oraz styku instrumentów prawa publicznego z prywatnoprawnymi regulacjami.
Gospodarka rozwija się w tempie znacznie szybszym niż kiedykolwiek wcześniej, a prawo poszerza zakres swojego oddziaływania o nowe i istotne obszary gospodarcze. Szczególnie jest to zauważalne w regulacji sektorów infrastrukturalnych, która jest obecnie dynamicznie rozwijającą się gałęzią prawa publicznego. Z tych względów Wydawnictwo kładzie szczególny
nacisk w programie wydawniczym na publikacje związane z współczesnym obrotem gospodarczym. Wydawnictwo specjalizuje się w wydawaniu publikacji naukowych z dziedziny: nauki społeczne, w dyscyplinie naukowej: nauki prawne. W swej biblioteczne mimo młodego wieku posiada istotny jakościowo dorobek wyselekcjonowanych publikacji polsko- i anglojęzycznych.
Misja i zakres tematyczny wydawnictwa / Mission and thematic scope
Regulamin (struktura) / Regulations (structure)
Rada Naukowa / Scientific Board
Etyka wydawnicza / Publishing ethics
Diagramy COPE
COPE flowcharts
Proces recenzyjny / Review process
Formularz recenzji / Review form
Wykaz publikacji 2014-2018 / List of publications 2014-2018
Wykaz recenzentów 2014-2018 / List of reviewers 2014-2018
Plan wydawniczy na 2018-2019 / Publishing Plan for 2018-2019
Dla autora / Information for authors
Procedura wydawnicza / Publishing procedure
Wytyczne wydawnicze / Publishing guidelines
Wskazówki EASE
Propozycja publikacji / Book proposal form
Dystrybucja / Distribution
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Komentarz |
|
Komentarz do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków w sposób klarowny przedstawia i wyjaśnia mnogie wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów rzeczonej ustawy dotyczących m.in. stosowania taryf w odniesieniu do usługi odprowadzania wód opadowych i roztopowych, koncepcji i roli przedsiębiorstwa na tle zadań gminy, kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przepisów ustawy, czy regulaminu świadczenia usług.
Komentarz jest zbiorem analiz poglądów prezentowanych zarówno przez literaturę przedmiotu, jak i orzecznictwo. |
Geoinformacja. Prawo i praktyka
|
|
"Geoinfomacja. Prawo i praktyka" to publikacja stanowiąca odpowiedź na rosnące zainteresowanie infrastrukturą informacji przestrzennej. Wyjątkowość tej pozycji naukowej podkreśla fakt, że naukowe opracowania dotyczące zasad tworzenia i korzystania z tej infrastruktury należą do rzadkości. W istocie nagły przyrost różnego rodzaju danych dotyczących zjawisk nad, na i pod powierzchnią ziemi oraz postęp technologiczny sprawiły, że dziedzina ta została zauważona przez ustawodawcę unijnego i poddana szczególnej regulacji prawnej, zwłaszcza w aspekcie rozpowszechniania danych o przestrzeni gromadzonych przez organy administracji publicznej na różnych szczeblach.
Z tego względu na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach powstała inicjatywa, aby w gronie specjalistów z Uniwersytetu w Canberze, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu w Miszkolcu, Uniwersytetu Nebraski – Lincoln College of Law, Uniwersytetu w Osnabrück, Państwowego Uniwersytetu w Tbilisi, Wageningen UR – Alterra i z Kaufmann Consulting omówić prawidłowości prowadzenia baz danych, jako podstawy do tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej. |
Geoinformation. Law and practice
|
|
Geospatial information infrastructure is gaining ever more attention, though academic studies on creating and using that infrastructure remain few and far between. It is clear that the rapid increase in the amount and diversity of data concerning phenomenon happening on the surface of the earth and under it, as well as relevant technological developments, has caught the attention of European Union regulators, and has led to it being regulated, particularly in the area of disseminating the data gathered by the public administration at various levels.
With this in mind the editors of the book, scholars at Faculty of Law and Administration at University of Silesia in Katowice, came up with the idea of gathering specialists from University of Canberra, Jagiellonian University, University of Miskolc, University of Nebraska – College of Law, University of Osnabrück, Tbilisi State University, Wageningen University and Kaufmann Consulting to discuss the rules of creating and accessing geospatial information databases. |
|
|
|