Aktualności

Zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

Zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych została przyjęta przez senat bez poprawek. Ma ona dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących jakości benzyny i olejów napędowych oraz promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Nowe regulacje przewidują m.in. optymalizację kosztów Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), czyli minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, zużywanych w ciągu roku w transporcie. Cel ten ma być osiągnięty dzięki zapewnieniu, że nie wzrosną obciążenia związane z realizacją NCW w latach 2018-2019 dla podmiotów, których to dotyczy. Przeprowadzone analizy wskazują, że dzięki planowanemu wzrostowi zapotrzebowania na paliwa transportowe w kraju możliwe jest nawet obniżanie poziomu tego obowiązku.

Ponadto nowelizacja zakłada zachowanie dotychczasowego poziomu krajowej produkcji biokomponentów wykorzystywanych do realizacji NCW. W najbliższych latach będzie to gwarantowało stabilne zapotrzebowanie na surowce rolne wykorzystywane do produkcji biokomponentów, co wpłynie pozytywnie na sytuację ekonomiczną ich producentów.

Do realizacji powyższych celów zaproponowano m.in.

  • potwierdzenie następujących wysokości NCW:
- 7,10 proc. – na 2017 r.;

- 7,50 proc. – na 2018 r.;

- 8,00 proc. – na 2019 r.;

- 8,50 proc. – na 2020 r.
 
  • określenie wartości współczynników redukcyjnych:

- 0,86 w 2018 r.

- 0,82 w 2019 r.
 
  • wprowadzenie opłaty zastępczej – instrumentu, zgodnie z którym NCW będzie mógł zostać częściowo realizowany przez podmiot zobowiązany poprzez uiszczenie opłaty zastępczej.
  • określenie limitów dla biokomponentów wytworzonych z surowców uprawniających do podwójnego naliczania biokomponentów do NCW do roku 2019:

- 0,3 proc. w 2018 r.

- 0,5 proc. w 2019 r.
 
  • doprecyzowanie kwestii związanych z wysokością kar wymierzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki za brak realizacji NCW, co pozwoli na ich efektywniejsze i bardziej skuteczne wymierzanie.

Nowelizacja ustawy wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r., z wyjątkiem przepisów umożliwiających wykorzystanie produktów współuwodornienia do realizacji NCW, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2020 r.

źródło: me.gov.pl
fot. freeimages.com


POWRÓT

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach