Wydarzenia

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Przedsiębiorcy przesyłowi prawo i infrastruktura".

Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Stały i nieograniczony dostęp do mediów stanowi gwarancję rozwoju społeczno-gospodarczego państwa oraz poprawę jakości życia jego obywateli. Organizowana Konferencja ma na celu przedstawienie prawnych i praktycznych dylematów związanych z dostarczaniem odbiorcom energii, gazu, wody. Spotkanie stanie się forum dyskusji pracowników naukowych, specjalistów z wiodących przedsiębiorstw oraz urzędników zajmujących się problematyką przesyłu mediów. Zaproszeni goście zaprezentują swoje stanowiska wobec obowiązujących przepisów prawa i przybliżą trudności związane z ich stosowaniem w praktyce.

Studenckie projekty obejmujące zagadnienia regulacji sektorowych należą do rzadkości. Kontrowersyjność oraz brak przejrzystych regulacji prawnych wskazują na konieczność szerzenia wśród młodych konsumentów, w szczególności studentów prawa, wiedzy we wskazanym zakresie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że cena „profesjonalnych” szkoleń często stanowi barierę w zdobywaniu nowych umiejętności. Konferencja organizowana przez Ius Publicum stanowi odpowiedź na realne zapotrzebowanie młodych prawników.

Planowana Konferencja złożona jest z trzech paneli: naukowego, eksperckiego oraz studencko-doktoranckiego. Do udziału w dwóch pierwszych Organizatorzy zaprosili profesjonalistów, którzy w swoich wystąpieniach zapoznają słuchaczy z barierami w procesie inwestycyjnym. Każdy z gości będzie miał do dyspozycji 30 minut. Po wysłuchaniu wystąpień każdego bloku (4 prelegentów/panel), przewidziana jest dyskusja.

Powszechność problemu przesyłu mediów oraz realne korzyści czerpane z posadowienia urządzeń doprowadziły do zwiększenia ilości sporów między właścicielami gruntów a przedsiębiorcami przesyłowymi. Jest to wyrazem konfliktu interesów publicznych (dostarczanie odbiorcom mediów) oraz prywatnych (ingerencja w prawo własności). Ze względu na powyższe, należy dać obu stronom sposobność wypowiedzenia się i zaprezentowania uwag w temacie objętym Konferencją.

Prelegenci trzeciego panelu wyłonieni zostaną w drodze towarzyszącego Konferencji ogólnopolskiego konkursu. Wyboru dokona Rada Naukowa złożona z pracowników naukowych i ekspertów zajmujących się tematyką przesyłową. Regulamin konkursu przewiduje wysłanie do Organizatorów abstraktów wystąpień, na podstawie których wytypowani zostaną laureaci.

Zwieńczeniem organizowanej Konferencji będzie książkowa publikacja zawierająca referaty prelegentów zaproszonych do współpracy. Planowane opracowanie poruszać ma najbardziej aktualne problemy współczesnego rynku energii oraz regulującego go prawodawstwa. Z uwagi na udział w dyskusji pracowników naukowych, specjalistów z wiodących przedsiębiorstw oraz urzędników zajmujących się problematyką przesyłu mediów, bez wątpienia stanie się ono źródłem cennych wskazówek przydatnych w pracy zawodowej każdego prawnika.

Termin:

KATOWICE, 9 IV 2015

Adresaci:

Ogólnopolska Konferencja Naukowa Przedsiębiorcy przesyłowi – prawo i infrastruktura skierowana jest przede wszystkim do prawników-praktyków oraz studentów zainteresowanych problematyką przesyłu mediów. Wydarzenie jest otwarte także dla osób spoza rynku usług prawnych, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę w zakresie przysługujących im praw i ciążących obowiązków. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w projekcie. Dodatkowo Organizatorzy starają się o przyznanie Konferencji punktów doskonalenia zawodowego Okręgowej Rady Adwokackiej oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Patronat:

Konferencja oraz towarzysząca jej publikacja objęte zostały Patronatem Honorowym Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Wśród podmiotów, na których odpowiedź Organizatorzy oczekują, znalazły się między innymi Urząd Regulacji Energetyki, Instytut Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach oraz Śląskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych.





POWRÓT

Aktualności

Współpraca z TSI

Z przyjemnością informujemy iż, Instytut Prawa Gospodarczego rozpoczął współpracę z TSI, Biurem Innowacji Bezpieczeństwa Technologicznego.
.

MODA I DESIGN W ŚWIECIE COVID-19

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej w trzech tomach